امروز شنبه, 02 شهریور 1398 - Sat 08 24 2019

منو

درباره زفره

موقعیت و تاریخچه

روستای زیبای زفره از توابع بخش کوهپایه شهرستان اصفهان، با مختصات جغرافیایی 52 درجه و 18 دقیقه طول و 32 درجه و 55 دقیقه عرض، در 75 کیلومتری شمال شرقی اصفهان، واقع شده است. چشمه‌های آب شیرین و بسیار خنک آب، از ارتفاعات اطراف روستای زفره سرچشمه می‌گیرد و پس از پیوستن به هم تشکیل یک جوی بزرگ را می‌دهد که در سرتاسر روستا ادامه می‌یابد. متوسط شیب بستر جوی آب 5% و متوسط ضریب جریان به متر مکعب در ثانیه 2/0 می‌باشد. حجم آب سالیانه 1/12 میلیون متر مکعب (دبی متوسط سالانه) می‌باشد. آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در پاییز و زمستان سرد است. زفره از جمله روستاهای قدیمی استان اصفهان می‌باشد. مسجد جامع و سفال‌های به دست آمده نشانگر قدمت تاریخی این روستاست. طی چند دهه اخیر بناهای قدیمی این روستا تخریب و به جای آن‌ها ساختمان‌های جدیدی احداث شده و بافت قدیمی روستا دگرگون شده است. مردم روستای زفره به لهجه زفره ای (این لهجه جزوء طبقه بندی لهجه‌های مرکزی ایران می‌باشد) سخن می گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

zefreh4 درباره روستای زفره

الگوی معیشت و سکونت

براساس نتایج سرشماری سال 85 جمعیتی حدود 1689 را نفر (581 خانوار) را دارا می‌باشد. این دهستان شامل 30 مزرعه و قصبه می‌باشد. مشاغل عمده مردم این روستا کشاورزی، باغداری و دامداری است و برخی جوانان در شهرک صنعتی روستا مشغول به کار می‌باشند. گندم، جو و ذرت سفید عمده‌ترین محصولات زراعی و گردو، سیب، زردآلو، بادام، از محصولات باغی و سردرختی‌های این روستاست. فرآورده‌های لبنی از قبیل شیر، ماست، کره و به تازگی تولید عسل نیز در این روستا رواج دارد. گیاه کتیرا نیز در پوششهای سطحی بیابان‌های زفره و اطراف ان به وفور یافت می‌شود.

روستای زفره در یک محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد. مصالح خانه‌های قدیمی عمدتاً شامل سنگ، خشت، گل و چوب است. دیوار خانه‌های قدیمی ضخیم و سقف آن‌ها با تیرهای چوبی سرشاخه‌های درختان و اندود کاهگل پوشیده شده است.

خانه‌های قدیمی اکثراً یک طبقه و ساختمان‌های جدید دو یا چند طبقه ساخته شده‌اند. علیرغم تغییرات فضای کالبدی، باغچه‌های سرسبز و پر گل فضایی سرشار از سرزندگی و نشاط پدید آورده‌اند.

این روستا دارای آب بهداشتی، برق، گاز و تلفن می‌باشد.

در دههٔ اخیر به دلایل مختلف از جمله خشکسالی بی سابقه و بی توجهی مسؤلین به امور کشاورزان و مشکلاتشان و ادامه تحصیل تعداد زیادی از خانوارهای این روستا به شهر اصفهان مهاجرت نموده‌اند به طوری که در اصفهان حسینه ای با نام الغدیر بنا نموده‌اند.

01469804582544335867 درباره روستای زفره

جاذبه‌های گردشگری

روستای کوهستانی زفره با چشم اندازهای جذاب ارتفاعات اطراف مزارع سرسبز و زیبای کوچه باغ‌های روستا یکی از زیباترین و جذاب‌ترین روستاهای استان اصفهان به شمار می‌آید. این روستای زیبا با مناظر دلفریب و جلوه‌های کم نظیر به ویژه در بهار و تابستان گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می‌کند.

 • مسجد جامع

مسجد جامع روستا با قدمتی 700 ساله، در ضلع غربی روستای قرار دارد. که واقعاً نماز خواندن در آن حال و هوای معنوی بسیاری به انسان می‌بخشد. بنای مسجد در سالهای اخیر بازسازی گردیده است.

این مسجد با توجه به وجود باغات پیرامون آن علاوه بر فضای معنوی و زیارتی از محیط گردشگری نیز برخوردار است.

 • منبر مسجد جامع

یکی از زیباترین اثرهای تاریخی روستای زفره منبر چوبی مسجد جامع می‌باشد. که در بالای آن این کلمات بر روی چوب حکاکی شده است (این منبر بعون الله تعالی و رسوله فی عزه شهر ذی الحجه السنته احدی و تسعین و سبعمائه)

 • چشمه‌های آب معدنی گرم زفره

چهار چشمه آب گرم در 12 کیلومتری غرب روستا وجود دارد که فصل بهار و تابستان عده بیشماری از راه دور و نزدیک برای رفع بیماری‌های پوستی به این مکان آمده و در آن استحمام می‌کنند. (دارای حوضچه‌های مخصوص و مجزا از لحاظ زن و مرد می‌باشد).

ab-garm-zefreh-varton درباره روستای زفره

 • کوه نچفت

کوه نچفت که در بالاترین قسمت آن قله مارشینان قرار دارد این قله دارای یخچال‌های طبیعی می‌باشد و فرستنده تلوزیونی شهر اصفهان نیز روی این قله قرار دارد. این قله در حال حاضر در اختیار نیروهای نظامی می‌باشد

در روستا تهیه و پخت غذا برای مصرف گردشگران رایج است و انواع غذاهای ایرانی به گردشگران ارائه می‌شود.

 

دسترسی

مسیر اول: اصفهان - پلیس راه اصفهان نایین - جاده روستای زفره - روستای زفره

_3_20160917_1201021428 درباره روستای زفره

 

نظر خود را اضافه کنید.

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • 345c18d18b58c75f331408eed410e15d?s=100&d=mm درباره روستای زفره

  مهمان (رسول قادری)

  زفره یعنی چه؟؟؟
  در ماهنامه چیستا شماره ۳ ابان ۱۳۶۶ درباره روستای زفره و تا اندازه‌ای در نامگذاری آن محمد حسن رجایی گفته‌اند که در شاهنامه یسناهات نهم فریدون زد و کشت اژدهای سه پوزه سه کله شش چشم را که در اوستا بجای پوزه کلمه زفن بکار برده شده که در زبان پهلوی (زفر) شده که از همان ریشه می‌باشد این واژه در ادبیات ایرانی برای دهان جانوران و اهریمنی‌ها بکار می‌رود

  ۲
  در زمان‌های قدیم اثر چندانی از زیستگاه مردم نخواهیم دید زیرا چنان در آغوش کوه و پوزه یک رشته کوه چسبیده که دیده نمی‌شود البته در سالیان گذشته که زفره گسترش امروزی را نیافته بوده این گفته بیشتر گواهی می‌دهد
  مردم نخستین زفره بجا و شایسته این نام رابرگزیده اند زیرا هنگامی که از سوی اصفهان سگزی از راههای کهن می‌آمده‌اند کویری سرد و کشنده در زمستان و در تابستان هوای گرم و تفدیده بی آب گیاه را باید می‌پیمودند تا از ازدهان کویر که دمای دهانش همه چیز را می‌سوزانده گریحته و خود را به زیر سایه‌های درختان برسانند

  ۳
  از این گذشته سرچشمه کاریز اندر گویش بومی «افراز» خوانده می‌شود در دامنه یابهتر بگوییم پوزه کوهی ن چندان بلند افتاب می‌شود پس به گمان انگیزه نام گذاری این دهستان از همین واژه‌ها آمده است چون درست درپوزه یک کوه ارام گرفته است
  درزبان فارسی گاهی یک نام را با افزودن ه دراخرش چهره‌ای دیگر به آن می‌داده مثل
  خان خانه
  دهان دهانه
  چه بسا در اینجا واژه زفر (پوزه کوه) در آخر خود حرف ه گرفته و زفر به زفره تبدیل شده است
  درچندین کیلومتری روستای زفره وبین اردستان نایین دهستان دیگری وجود دارد ظفر قند می‌نویسند و می‌خوانند ولی ان هم نادرست است و باید انرا زفر کند نوشت و خواند و مفهومان این است که جایی را در پوزه کوه یا دامنه کوه کنده شده کنده به مفهوم خندق می‌باشد

  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط مدیر ویرایش شد
 • 345c18d18b58c75f331408eed410e15d?s=100&d=mm درباره روستای زفره

  مهمان (مریم)

  چرا امکان ذخیره اطلاعات رو برداشتید؟اطلاعاتتون از سازمان سیاهه که صفحه رو بستید؟؟؟:/

افتخارات سایت روستای زفره

iranwebfestival    rasaneh

عضویت در خبرنامه