امروز چهارشنبه, 29 آبان 1398 - Wed 11 20 2019

منو

گزارشی از یک جوان کارآفرین زفره ای

zaferan-zefreh-lavoni (3) گزارشی از یک جوان کارآفرین زفره ایبه گزارش اصفهان شرق، هیچ دوره‌ای در زندگی فردی چون روزگار جوانی، سرسبز و با نشاط نیست و در این بین به وضوح می‌توان مشاهده کرد که در سایه فرصت زیبای جوانی می‌توان به بسیاری از کامیابی‌ها و پیروزهای زندگی دست یافت. حقیقت مطلب را بخواهیم ذکر کنیم، این برداشت به ذهنمان خطور می‌کند که تباه کردن این دوره ناب از زندگی به اندوهی همیشگی برای فرد مبدل می‌شود و ذکر آن برایش حسرتی ماندگار است.
جوان که باشی و با اراده و ذهن خلاق گام برداری و در کل، همت و پشت کار هم به آن اضافه کنی، می‌شوی یک نفر مثبت اندیشِ موفقِ کارآفرین. کسی که نان از بازوان پرتوانش می‌خورد که فکر و هدفش برای رسیدن به خواسته‌های عملی در حرکت است.
علی اکبر (ع)، از جوانی مجموعه‌ای از خوبی‌ها و فضیلت‌ها و نمونه‌ای روشن از فضایل عترت پاک پیامبر بود و به زیبایی روز میلاد جوان امام حسین (ع) روز جوان نام گرفت تا بدانیم از چه کسانی باید در مسیر کار و تلاش الگو بگیریم.
روز جوان فرصتی بود تا به رسم هر سال، در کنار جوانان شرق اصفهان حضور یافته و با آنها گپ و گفتگویی انجام دهیم.

چندی قبل وصف جوان کشاورز نمونه زفره ای را از بسیج سازندگی شرق اصفهان که برای بازدید به یکی از عرصه‌های براآن جنوبی آمده بودند، شنیده بودم و امروز با مرور مناسبت روز جوان، جرقه مصاحبه با سید ابوالقاسم قوامی در ذهنم زده شد.
طی تماس با وی، با روی باز از گفتگو با ما، استقبال کرد ولی قبل از هر چیزی گفت: یک جوان می گویید و بس! ولی باید بدانیم پدر و مادرانی استوار و فداکار پشت ما ایستاده بودند که امروز شما بنده را برای گفتگو انتخاب کردید و قبل از هر چیز باید دست پدر و مادرم را بوسه زنم.
از گفته اولش، حس معرفت و خودسازی تا تلاش و بردباری تراوش می‌کرد و این برای شروع گفتگوی امروز ما، مقدمه کاملی بود.
سید ابوالقاسم روی زمین کشاورزی‌اش“صندوقچه گنج” دارد. او کسی است که با پشتکار و تلاش در کنار پدر و برادرانش، مزرعه حسن آباد لاونی را پرثمر کرده و به درستی شعار اقتصاد مقاومتی را در عمل نشان دادند.
اگر آستین بالا زده‌اید و و با ما و سید ابوالقاسم همراه شده‌اید حتماً به آسانی می‌توانید چارچوب فعالیتش را درک کرده و همین امروز فردا بذر اسکناس‌های سبز را در خاک بنشانید! در این گزارش قرار است بیاموزیم چگونه با نیم اینچ آب قنات و خشکسالی های پی در پی در شرق اصفهان، افرادی کمر همت را بسته تا روی مهاجرت و ناامیدی خط قرمز بکشند.

وی در ابتدا از خودش گفت: متولد ۶۳ و اهل زفره از توابع بخش کوهپایه اصفهان هستم و تحصیلاتم را تا سطح دیپلم برق صنعتی ادامه دادم ولی علاقه به حرفه خانوادگی و کمک کار پدر در مزرعه، من را راهی کشاورزی و ثابت قدم بودن در این شغل کرد. در حال حاضر، عاشق کارم هستم و از خدا می‌خواهم کمکم کند تا بتوانم به خوبی از این فرصت استفاده کنم.
سید ابوالقاسم در حالی که در کنار درخت پسته ایستاده بود از میزان کاشت مزرعه این گونه اذعان کرد: متاسفانه طی چند سال اخیر به جهت خشکسالی در شرق اصفهان، آب قنات با کاهش قابل توجهی روبه رو شده است و برخی از درختان بخش کوهپایه هم خشکید ولی خدا را شکر با وجود مشکلات بسیار در مسیر کشاورزی و کمی آب قنات مزرعه حسن آباد لاویی، برکت خوبی در محصول ما وجود داشته و دارد.
روی هم رفته ۱۴ هکتار باغات داریم که شامل (۶ هکتار بادام محب ایرانی- ۲ هکتار سیب- انگور – هلو – پسته است که همه تحت تلاش و مشاوره پدرم، احیا شد و زیر آبیاری تحت فشار قرار دارد و هر کسی این مقدار آب را مشاهده کند اصلاً باور نخواهد کرد که این سرسبزی به واسطه این مقدار آب حاصل شده است.
zaferan-zefreh-lavoni (1) گزارشی از یک جوان کارآفرین زفره ای
*یک کار دسته جمعی برای نمونه شدن/ فریضه زکات را به کار بستیم
وی از موفقیت‌هایی که در طول چند سال گذشته توسط خانواده کسب شده است، این گونه بیان کرد: همه موفقیت‌هایی که به دست آورده‌ایم به همت مادرم بود و در کل می‌توانم بگویم، یک کار دسته جمعی خانوادگی، در خانه ما جریان دارد که روح حیات به مزرعه بخشیده است.
*مادرم در سال ۱۳۸۳ باغدار نمونه زن در سطح شهرستان اصفهان و باغدار نمونه در سطح استان طی سال ۱۳۸۴-۸۵
*پدرم اولین سیستم آبیاری تحت فشار را در سطح شهرستان راه اندازی کرده و مقام اول دراین طرح در سال ۱۳۷۹ را کسب کرد
*پدرم بادام کار نمونه شهرستان در سال ۱۳۸۱ و جنگلدار نمونه استان در سال ۱۳۸۶-۸۹
*احیا کننده زکات در سال ۱۳۹۴ بودیم که طی این عمل، ۱۲۰ اصله درخت بادام و سیب به این امر اختصاص یافت و با وجود خشکسالی عایدی خوبی داشت.
این‌ها بخش کوچکی از مقام‌های بدست آمده در زیر سایه پدر و مادر استوار خانواده قوامی بود که ارزش یک عمر کار و تلاش این خانواده در امضای هر تقدیر نامه مشاهده می‌شد.

*تلاش در عرصه‌های اقتصادی با مشاوره بسیج سازندگی ناحیه امام علی (ع)
پسر ۳۱ ساله خانواده قوامی با تشکر از بسیج سازندگی به جهت مشاوره‌های خوبشان این گونه اظهار کرد: عرصه‌های اقتصاد مقاومتی در کنار مزرعه قوامی یک نمونه جامع و کامل از کار شبانه روزی بود. به صورت سنتی ۴ سال است که پرورش شتر مرغ داریم و عرضه محصول این عرصه اقتصاد مقاومتی بیشتر در روستای زفره به فروش می‌رسد. در این مسیر می‌توانم به وضوح بگویم که همکاری بسیج سازندگی و استفاده از تسهیلات و مشاوره این عزیزان در پیشرفت این عرصه به خوبی مشهود بود و امیدوارم بتوانیم این عرصه را از سنتی به صنعتی تبدیل کنیم.
zaferan-zefreh-lavoni (4) گزارشی از یک جوان کارآفرین زفره ای
*برداشت طلای سرخ حاصل زحمت ۳۰ ساله
سیدابوالقاسم از کشت زعفران در ۲ هکتار زمین مزرعه خبر داد و گفت: به جهت اینکه آب قنات در زمستان بلااستفاده بود و از فراغت بال کامل در زمستان برخودار بودیم، بافکر پدر کشت زعفران را آغاز کرده و از یک جریب سی سال گذشته به دو هکتار کاشت زعفران در حال حاضر رسیدیم.
زفره شامل زمین و آب و هوای مرغوبی است و این عاملی در به ثمر رسیدن زعفران شد به نحوی که خدا را شکر با تلاش شبانه روزی، درآمد خوبی عایدمان می‌شود و زعفران مرغوبی به دست مصرف کننده می‌دهیم. این یک نوع درآمد زایی فصلی بود که به درستی محقق شد. همچنین در فصل برداشت زعفران با به کارگیری ۲۰ نفر به نوعی کارآفرینی در این زمینه ایجاد می‌شود. بسته بندی این محصول را خودمان انجام می‌دهیم و بدون واسطه این محصول را به دست مصرف کننده می‌رسانیم.

وی از سختی‌های کشاورزی و خسته نشدن اهل خانواده این چنین افزود: گاهی می‌شد که آب خیلی کم بود و با خرید یخ و قرار دادن آن در کنار درختان زیر خاک، جان درختان را به در بردیم. یک سال خاطرم است که بطری‌های نوشابه را از اقوام می‌گرفتیم و در کنار تنه درختان قرار می‌دادیم تا بدون کم‌ترین تجهیزات، آبیاری تحت فشار را به کار ببندیم. جالب است بدانید که سالی بود که بر اثر خشکسالی ۲۸۰ تانکر آب را خریده و در مزرعه جاری کردیم… خشکسالی مسیر سختی بود که با اراده پدر و اخوی‌ها و ابتکارهایی که انجام می‌دادند، باعث جلوگیری از خشک شدن درختان مزرعه شد.
همه می‌دانستیم و آموخته بودیم که باتحمل سختی می‌توانستیم به راحتی برسیم.
*پرورش ماهی در استخر چند منظوره کنار مزرعه محقق شد/ بسیج سازندگی شرق اصفهان دست ما را به زیبایی فشرد
سید ابوالقاسم در مسیر گفتگو با ما با اشاره به استخر پرآب مزرعه گفت: ۱۵ اردیبهشت سال ۹۴ بود که با کمک و همکاری جهاد کشاورزی استخر فرسوده مزرعه را جهت انباشت سهم آبه قنات در فصل زمستان تکمیل و به استخر دو منظوره تبدیل کردیم و باهمت و مشاوره بسیج سازندگی حدود ۲۰۰۰ بچه ماهی در استخر پرورش دادیم تا مسیری دیگر از اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کنیم. به طور قطع می گویم که اگر بسیج سازندگی مشاهده کند که فردی کمر همت برای کار بسته است، عرصه را برای فرد باز می‌کند و در مسیر زندگی ما، مشاوره‌های خوبی جهت پیشرفت عرصه‌های اقتصاد مقاومتی به ما کرد و تسهیلات مناسبی را در اختیار ما گذاشت و اگر کسی غیر از این بگوید قطعاً خودش به درستی از این تسهیلات استفاده نکرده است.

zaferan-zefreh-lavoni (2) گزارشی از یک جوان کارآفرین زفره ای
*فروش نهال در اسفندماه نوعی انتقال پول از بانکی به بانک دیگر است
سید ابوالقاسم قوامی از فروش نهال مزرعه و سود حاصل از این کار این گونه اظهار کرد: کشاورزی که فقط کشت گندم و جو نیست بلکه هزار رشته شغلی از کنار کشاورزی عاید فرد می‌شود. قبل از خشکسالی در شرق اصفهان همه ما را به عنوان نهال فروش تا سالی ۱۰ هزار نهال می‌شناختند و امروز نیز با کوشش بسیار سعی می‌کنیم این کار ادامه پیدا کند. در کل می‌توانم بگویم، احیای باغات رسیدگی خوبی می‌خواهد که وابسته به کار شبانه روزی است و خدا را شکر با عنایت خداوند متعال و کوشش همه اهل خانواده قوامی، در این چند عرصه موفق بودیم.

*برق، گاز و تلفن نداریم ولی دست از تلاش نکشیدیم/ مسئولان دست یاری دهند
قسمت جالب مزرعه کارگزاری صفحه خورشیدی و تولید برق از آن بود و این نمونه تلاش خانواده قوامی در تولید برق به شمار می‌رفت. وی با مشاهده کنجکاوی من ادامه داد:
متاسفانه با وجود فاصله ۵ کیلومتری مزرعه تا روستای زفره، از داشتن برق، گاز و تلفن محرومیم ولی باعث نشد که دست روی دست بگذاریم و با بهره بردن از موهبت خدادادی، با کار گزاری صفحه خورشیدی به تولید برق جزئی اقدام کردیم ولی کفاف این حجم کار را نمی‌دهد.
متاسفانه به خاطر اینکه با آب قنات آبیاری می‌کنیم از سهمیه گازوئیل محرومیم ولی سال قبل با همکاری جهاد کمی از مشکل مربوطه رفع شد و دلیل استفاده از گازوئیل به خاطر سیستم آبیاری تحت فشار است که می‌طلبد مسئولان امر در این رابطه دست یاری به دست کشاورزان بدهند.
اگر مسئولی دلش برای کشاورز سوخت و کاری از دستش ساخته است در جهت رفع مشکلات کشاورزان قدم بردارد تا لااقل کشاورزی که تلاشش حفظ روستا و تولید داخلی است، کمرش زیر بار برخی مشکلات خم نشود.
دراین رابطه تشکر از همکاری جهاد کشاورزی شهرستان و استان و بسیج سازندگی ناحیه امام علی (ع) دارم زیرا گرمای دستشان را به وضوح حس کرده‌ام.
ولی این نکته را متذکر می‌شوم که برخی نامه‌های من به مسئولان گاها بی جواب برگشت خورد و این درحالی است که اگر کمک مناسبی در زمینه سوخت رسانی و برق نشود، شرایط سختی رقم می‌خورد.
zaferan-zefreh-lavoni (5) گزارشی از یک جوان کارآفرین زفره ای
* روستاها را خالی نگذارید و کمر همت را برای تلاش ببندید
این جوان موفق روستای زفره، صبر و استقامت را عامل مهمی در کار و تلاش عنوان کرد و گفت: اسوه همه ما جوانان شرق اصفهان حضرت علی اکبر (ع) است و قطعاً نباید در دوران خشکسالی نا امید شویم و در مسیر کار باید با ایمان قلبی و تلاش شبانه روزی پله‌های موفقیت را در دست گیریم.
از مسئولان هم می‌خواهم تا با در اختیار گذاشتن طرح‌های بیشتر اقتصاد مقاومتی، رغبت ماندن در روستا را در جوانان بالا ببرند تا یک روز چشم باز نکنیم و ببینیم روستاهایی داریم خالی از سکنه و مزارعی خشک و بی آب.


به گزارش اصفهان شرق، مصاحبه امروز ما با جوان نمونه شرق اصفهانی، تنها یک گفتگوی ساده نبود بلکه معرفی یک کارآفرین موفق و شکارچی فرصت‌های ایده آل بود. خانواده قوامی در زفره حرف را به عمل کشاندند و به استقبال آینده‌ای پر ثمر رفتند. این خانواده به کسانی که با ورود خشکسالی حرف از تعطیلی کشاورزی زدند جواب محکمی داده و به جای تعطیل کردن کشاورزی، آبیاری قطره‌ای را جایگزین روش غرقابی کردند تا جایی که امروزه به عنوان کشاورز نمونه مطرح هستند. مسئولان دست بجنبانید تا از همت مردم پرتلاش عقب نمانید. به راستی مردم قانع شرق اصفهان از همه فرصت‌ها استفاده می‌کنند و این مسئولان هستند که باید با شناخت مشکلات آنها، دست یاری به این قشر دهند.

 

منبع : اصفهان شرق

نظر خود را اضافه کنید.

0
  • هیچ نظری یافت نشد

افتخارات سایت روستای زفره

iranwebfestival    rasaneh

عضویت در خبرنامه